Efektywna praca zespołowa: Jak pracować w zespole?

Udostępnij

Często rozmawiamy o wiedzy technicznej i umiejętnościach, zaniedbując znaczenie osobowości. Siłą każdej organizacji jest jej zespół. Ale jak często zadajemy sobie pytanie: Jak skutecznie pracować w zespole?

Można mieć członków zespołu o silnych umiejętnościach technicznych, a mimo to nie osiągać postępów. Dlaczego? Ponieważ nie wystarczy mieć silnych członków zespołu – potrzebny jest silny zespół.

Nie wystarczy zatrudnić wiedzy i umiejętności; trzeba też zatrudnić odpowiednią postawę, która współgra z wartościami Twojej firmy.

Rozwijamy umiejętności programowania, pisania, liczenia itp., ale nie uczymy, jak pracować razem, zakładając, że to oczywiste. Niestety…

Zrozumienie zespołu

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zrozumienie swojego zespołu. Od czego zacząć? Oceniając cechy osobowości członków zespołu.

1. Cechy osobiste członków zespołu

Każdy najpierw musi lepiej zrozumieć samego siebie. W końcu, kto zna Cię lepiej niż Ty sam? A jednak nie zawsze tak jest. Korzystając z testu osobowości UNLOCK, uzyskasz szczegółowy profil osobowości, który pozwala spojrzeć na siebie z zewnątrz: co jest dla Ciebie ważne? Co Cię motywuje lub demotywuje? Jakie zadania najlepiej do Ciebie pasują na podstawie Twoich cech osobowości? A co najważniejsze, zrozumiesz motywy swojego zachowania.

2. Cechy pracy zespołowej

Po zrozumieniu siebie na poziomie indywidualnym możesz przejść do poziomu zespołowego. Jak pracujesz w zespole i jak funkcjonuje zespół? Jakie są Wasze podobieństwa i różnice? Co powoduje tarcia lub nieporozumienia? Jak podejść do różnych współpracowników?

 

Oto kilka przykładów, jak to może wyglądać:

  • Jesteś bardzo towarzyski – lubisz komunikować się, utrzymywać kontakt, a wchodząc do biura, witasz się z każdym. Twój współpracownik jest jednak cichszy i próbujesz go angażować, ale bez powodzenia. Podejście powinno być inne – daj mu więcej przestrzeni, ponieważ ma niższą towarzyskość i woli pracować w ciszy i niezależnie.
  • Jesteś bardzo kreatywny – do głowy przychodzi Ci mnóstwo pomysłów, a burza mózgów to Twoje ulubione zajęcie. Oczekujesz tego samego od innych i zapraszasz zespół do wspólnego tworzenia nowych pomysłów. Jednak Twoi współpracownicy zazwyczaj nie mają pomysłów – jak to możliwe? Mają niższą kreatywność – innowacyjne pomysły nie przychodzą im łatwo, ale to oni będą realizować zadania, gdy te zostaną jasno sformułowane. Pozwól kreatywnym tworzyć, a osoby z mniejszą kreatywnością wdrożą wypracowane pomysły.
  • Wolisz podejmować decyzje samodzielnie, konsultując się ze sobą i decydując, jak postępować. Tymczasem Twój współpracownik ciągle szuka Twojej rady, mimo że pracuje od dekady i mógłby samodzielnie podejmować decyzje. Nie rozumiesz, dlaczego potrzebuje konsultacji, ale nie rozumiesz, ponieważ Twój współpracownik jest bardziej otwarty i potrzebuje potwierdzenia, nawet gdy zna odpowiedź. Dlatego ważne jest, aby dać mu przestrzeń.
  • Masz niższą wrażliwość – podejmujesz decyzje racjonalnie, nie pozwalasz, aby emocje wpływały na Twoje relacje z kolegami i chwalisz ich tylko za wyniki – jeśli ich nie ma, nie ma o czym mówić. Z drugiej strony Twój współpracownik reaguje bardziej emocjonalnie na różne sytuacje, ponieważ ma wyższą wrażliwość, podejmując decyzje na podstawie emocji i empatii wobec innych. Ważne jest dla niego, aby był doceniany nie tylko za wyniki, ale także za wysiłek. Nawet jeśli coś się nie udało, starał się i chce być doceniony.

 

Podczas sesji zespołowych obserwujemy, jak współpracownicy szybko zdobywają nowe perspektywy na siebie i innych oraz rozumieją, dlaczego nie zawsze udaje się znaleźć wspólny język – to, co odpowiada i podoba się Tobie, niekoniecznie odpowiada innemu współpracownikowi, zwłaszcza jeśli jest inny od Ciebie. Naszym największym zadaniem jest nauczyć się pracować z osobami różnymi od nas, ponieważ najłatwiej pracować z podobnymi, ale sukces zespołu tkwi w jego różnorodności.

 

3. Jakich cech brakuje w zespole?

Zrozumienie zespołu poprzez profile osobowości pomaga również ocenić, czego może brakować w zespole.

  • Na przykład, jeśli członkowie Twojego zespołu są pełni entuzjazmu, optymizmu i energii i często rzucają się na nowe projekty bez oceny ryzyka – następnym razem, gdy będziesz szukać nowego członka zespołu, rozważ znalezienie osoby z niższym entuzjazmem, która spowolni proces i oceni za i przeciw, zanim zespół wejdzie w coś nowego.
  • Jeśli Twój zespół ma niski poziom perfekcjonizmu i często pojawiają się błędy, zespół potrzebuje osoby o wyższym perfekcjonizmie, która będzie skrupulatna i dokładna.

 

To tylko kilka przykładów tego, co może dziać się w Twoim zespole. Jak to wszystko ocenić? Dzięki testowi osobowości UNLOCK możesz łatwo tworzyć raporty grupowe i spojrzeć na zespół z nowej perspektywy, ponieważ test ocenia 6 czynników osobowości, 24 cechy osobowości i 8 ról zespołowych.

General personality traits - Report of Unlock Tests platform

Przykład raportu zespołowego.

Korzystaj z testów osobowości UNLOCK. To doskonałe narzędzie do zrozumienia siebie i swoich współpracowników, zobaczenia, jak pasujesz do zespołu, i zrozumienia, dlaczego dochodzi do tarć lub nieporozumień przez pryzmat osobowości. Zamów 3-godzinną sesję zespołową z testem osobowości UNLOCK lub szkolenie całodniowe – poświęć czas na poznanie swoich pracowników z nowej perspektywy.

I oczywiście, korzystaj z testów osobowości w procesie rekrutacyjnym:

Rekrutacja: Co ujawniają testy osobowości?

Powiązane artykuły

NA ŻYWO: Jak unikać błędów w poszukiwaniu i selekcji pracowników? – Kluczowe rekomendacje
Selekcja pracownika. Selekcja to ważny aspekt zarządzania zasobami ludzkimi, który decyduje o tym, jaki zespół zbudujemy i jak dobrze będzie on funkcjonował. Jak skutecznie zarządzać tym procesem i na co zwrócić szczególną uwagę? Dzielimy się najważniejszymi rekomendacjami dotyczącymi selekcji.
Skuteczne zarządzanie zasobami ludzkimi: Znaczenie diagnostyki organizacyjnej

Poszukiwanie pracowników. Jak właściwie wybierać kandydatów?
• Jak maksymalnie wykorzystać potencjał każdego członka zespołu?
• Jak skuteczny jest Twój zespół zarządzający? I jak można wzmocnić przywództwo?
• Jakie są mocne i słabe strony Twojej organizacji? Co Twoi pracownicy cenią najbardziej i co chcieliby zmienić w firmie?

Rekrutacja: Co ujawniają testy osobowości?

W ciągu ostatniej dekady znalezienie kandydatów stało się coraz trudniejsze. Rekrutacja nowych talentów to obecnie ogromne wyzwanie, a presja na szybkie zatrudnienie może być przytłaczająca. Jednak pośpiech w procesie nie jest dobrym pomysłem. Szybkie decyzje mogą prowadzić do konieczności ponownego rozpoczęcia procesu rekrutacji, co oznacza więcej czasu, kosztów i wysiłku poświęconego na onboardingu.